Homepage / Obec Žampach / Zajímavosti

Zajímavosti

Čertovy kameny

Při rekonstrukci opěrné zdi pod horní částí zámeckého parku byly vyzdviženy ze země tři obří pískovcové bloky. Objevené kameny nyní připomínají nedokončený most, který dle lidové pověsti měl spojovat vzdušnou cestou hrady Žampach a Lanšperk.     

Ve čtvrtek 20. října 2011 proběhla na Žampachu instalace tří obřích kamenů, které byly objeveny při rekonstrukci opěrné zdi podél silnice vedoucí na Písečnou. Z toho dva byly instalovány do horní části parku u vzdušné lávky a jeden umístěn v dolní části horního parku u rozcestníku. Kameny dostaly přízvisko čertovy, protože lze předpokládat návaznost na čertovskou pověst vztahující se k mostu spojujícímu hrad Lanšperk a Žampach.     

Protože již odedávna se traduje pověst o tom, jak se hradní pán z Lanšperka spřáhl se samotným Luciferem, který mu měl během jedné noci postavit vzdušný most, vedoucí na hrad Žampach, aby tito hradní páni měli k sobě snadnější a pohodlnější cestu. Pekelník si však kladl podmínku, že nesmí v celém kraji zakokrhat jediný kohout, proto je nechal lanšperský panovník pobít. Tu noc pak blesk stíhal blesk, skály pukaly a čertovští panáčci budovali velké dílo. Avšak jedna opuštěná stařenka svého kohouta schovala do pekáče do pece, protože kdo by právě tam hledal kohouta, a s ranním rozbřeskem ho pustila, aby mohl svým pronikavým hlasem přivolat nový den. V tom okamžiku se nedokončený most zřítil do údolí. A tak přišel lanšperský pán o svou duši, kterou upsal peklu a po celém údolí mezi Lanšperkem a Žampachem lze zbytky balvanů najít.